آقای آب! آقای برق! آقای سوخت!

نویسنده :عباس جبلی
تاریخ:سه شنبه 19 شهریور 1392-09:35 ق.ظ

آقای آب

شاید ندانید، برایتان می گویم تا بدانید. در خانه ی كوچك ما شاید اگر كولر آبی مان را روشن نكنیم و یا اگر از استحمام و چند جرعه آب خوراكی صرف نظر كنیم به نظرتان آیا صرفه جویی كردیم؟

آقای آب بهتر نیست كمی سرتان را بالا بگیرید و ببینید آن بالانشینان مصرف آبشان سر به فلك كشیده و شما جز استرس و اضطرابِ قطعیِ آب برایمان چیز دیگری ندارید! شاید خود ساكن آن بالا محل ها باشید و ندانید استخرهایشان چگونه پر می شود؟ حتی اگر با آب چاه هم باشد جای تأسف است؛ مگر آبِ شُربمان آبِ سرچشمه های ناب كوهستان است؟!(لینک)


بهتر نیست چشمانتان را باز كنید و ببینید اتومبیل های میلیاردی تازه از گمرگ ترخیص شده، خسته از دوردور روزانه و شبانه، چگونه هر روز و هر ساعت شسته می شوند و باغات منازلشان  با آن آبی كه جرعه ای از آن حق من است آبیاری می شود. از وانِ حمامشان كه حتما استراحتگاه لذت بخشی برایشان هست هم چیزی نمی گویم!و شما آقای برق!

شما هم كمی سرتان را بلند كنید تا اهالی محله هایی را ببینید كه برایشان مصرف برق كولرهاى گازی شان مهم نیست. ببینید خیابانهایشان به نوری كه از آن چراغ مطالعه ام را روشن میكنم روشن است تا مبادا سگ و صاحبش مسیر خانه شان را گم كنند؟ اما محله ی ما در سوسوی چراغی روشن است كه همسایه ام به رسم اخلاق و انسانیت درب منزلش روشن نموده!

بهتر نیست سری به برخی ادارات و سازمانها و شركتها بزنی و كنتور برقشان كه با تعرفه خاص حساب می شود را چك كنی؟! (لینک تعرفه ها) اداراتی كه گاهی برای خنك شدن یك نگهبان باید كل سیستم سرمایشی شان روشن بماند و یا  برای آنكه آقای مدیر گرمشان نشود ساعتها قبل از حضورش كولر چند هزار واتی اتاقش را روشن می كنند كه مبادا ایشان با كُت گرمشان شود!

آقای برق چرا دوست داری تك مهتابی خانه مان را هم به خاطر دلواپسی از قطعی برق خاموش كنیم؟ چرا به كنتور آب و برق مشتركین نگاه نمی كنید تا آنان كه با پولشان فكر می كنند می توانند هر چیزی را بخرند بدانند سهم اندك ما را نمی توانند بخرند؟

آقاى سوخت!

شما هم بهتر است نگاهى به آنانى كه سهمیه بندى برایشان بی معنی ست بیندازید. آنان که هر سهمیه اى را با پول می خرند. با دوردورِ اتومبیل هایشان پول و رابطه خود را به رختان می كشند.


و در آخر برایتان اینگونه بگویم...

ما نیاز به پخش آگهی صرفه جویی نداریم؛ چون می دانیم:

بخورید و بیاشامید و اسراف نكنید خداوند اسراف كنندگان را دوست ندارد. « اعراف 31»
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
محسن تربیت دوست
جمعه 29 شهریور 1392 11:30 ق.ظ
با سلام
تشکر از متن قشنگی که برای برنامه پایش فرستادین
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات