قدرت انتخاب!

نویسنده :عباس جبلی
تاریخ:شنبه 25 خرداد 1392-06:58 ب.ظ

تنها تفاوت انسان با دیگر مخلوقات قدرت انتخاب اوست و صد البته كه باید برای انتخاب صحیح و درست به اندازه‏ ی قوه، تحقیق و بررسی كرد و از افراد امین و باتقوی و با انصاف نیز بهره جست. به عبارتی ساده بین خوب و خوب‏تر یكی را انتخاب كرد.

هر 8 كاندیدای ریاست جمهوری كه هركدام تأیید شورای محترم نگهبان شده‏ اند به این معنی است كه همگی بر اصول نظام و قانون معتقدند و هركدام به نحوی برای اداره مملكت در چارچوب‏ های مشخص برنامه دارند و وعده می‏ دهند.

شاید آن نفری را که من انتخاب کردم رییس جمهور نشود، ایرادی ندارد آن چیز که مهم است اینست که باید او را رییس جمهور منتخب بدانیم و به او در پیشبرد اهداف و برنامه‏ هایش کمک کنیم. به هیچکس برچسب طرفداری از نامزد خاصی را نزنیم.

یقینا بعد از انتخابات، یکی انتخاب شده و طرفداران او نباید دیگران را با نگاهی متعصبانه ببینند. هرچه صحبت و گفتگو بوده برای قبل از انتخابات بوده و حال در مسیر پیشرفت و تلاش باید به جلو رفت. آنچه مهم است حضور در صحنه است و همانطور که مقام معظم رهبری فرمود، به هر یک از کاندیدای محترم رأی بدهید به جمهوری اسلامی رأی داده‏ اید و این مهم است؛ این یعنی تأیید نظام اسلامی، این یعنی قدردانی از خون شهدا، این یعنی امید به آینده‏ ای روشن و این یعنی افتخار...

و انتخابات شورای شهر...

خیلی‏ ها برای هر انگیزه و هدفی وارد عرصه رقابت شدند. در تهران بیش از 1700 نفر نام نوشتند و شعارهای بسیار زیبایی از کلام خود گفتند یا به گونه‏ ای از این و آن کپی کردند. نمی‏ دانم؛ وقتی با خودم فکر می‏ کنم بسیار خوشحال می‏ شوم که این همه متخصص و نیروی کارآمد داریم. این همه شور و انگیزه برای خدمت (انشاءالله) و این همه امید برای انتخاب شدن...

البته می‏ دانم که اینان برای قدرت کاندید شورا نشده‏ اند. می‏ دانم! برای تبلیغات از رانت و رشوه و بیت‏ المال استفاده نکرده‏ اند. می‏ دانم! ... اما نمی‏ دانم! آیا خدمت به خلق و مردم فقط ثبت‏ نام در شورای شهر و ریاست‏ جمهوری و ... است؟ نمی‏ شود هر آنجا که هستیم با همین شور و انگیزه خوب کار کنیم و همان اهدافی را که در انتخابات داریم پیش ببریم؟

ولی می‏ دانم باید به کسانی رأی داد که خودشان هستند و از این و آن مایه نمی‏ گذارند. می‏ دانم تغییر در یک گروه خوب است پس سعی می‏ کنم به افرادی که سالیانیست سکان شورا را در دست دارند بگویم جا باز کنید تا دیگران هم بتوانند برنامه‏ های خود را به مرحله اجرا در بیاورند. اگر به همین ترتیب پیش برود اسم شورای شهر را هم باید عوض کنیم یا اول آن فدراسیون شورای شهر بگذاریم. ورزشکاران که از شهرت و محبوبیت خود به عبارتی سوء استفاده می‏ کنند باید به فکر این باشند که میدان را برای متخصصان مربوطه خالی کنند. و خیلی خوب نیست هرکجا کم آوردیم بگوییم ما از خانواده معظم شهدا هستیم و آیا استفاده ابزاری از ایشان کار درستی است؟

با اینکه تجربه‏ ی بسیار کمی دارم ولی این را می‏ دانم شهرت و آوازه به راحتی جای تخصص را در بسیاری از انتخاب‏ ها گرفته و متخصصان در هر صنفی که هستند بیشتر حاشیه‏ نشین شده‏ اند، البته قصد جسارت یا توهین به هیچکس یا گروه خاصی را ندارم اما متأسفانه ضعف روند ثبت نام نامزدها و انتخاب شدن نهایی ایشان، این حقیقت را باعث شده که تلویزیون تأثیر بسیار بسیار زیادی را در انتخاب مردم داشته باشد، این را هنگام شمارش آرا در شعبه‏ ای که مسئولیتی در آن داشتم به عینه دیدم؛ بازیگران، ورزشکاران، مجریان بخش‏ های خبری، افرادی که در یک تیم محبوب شهر مسئولیتی گرچه ناموفق داشتند و ... از افرادی هستند که به راحتی در اذهان مردم جای می‏ گیرند و به همان راحتی انتخاب می‏ شوند. صد البته تحقیق بین 1700 نفر کاندیدا و 31 نفر را بر اساس کارآمدی انتخاب کردن بسیار کار دشوار و تقریبا محالی است شاید همین سبب تأثیر شهرت بر انتخاب شده است.

شاید در حد و اندازه‏ های پیشنهاد برای انتخابات شورا نباشم اما وقتی تعدد نامزدهای انتخابات را می‏ بینم و از عدم عدالت تبلیغاتی ایشان اطلاع دارم به این نتیجه می‏ رسم که راهی نیست جز برای اینکه این انتخابات منطقه‏ ای یا بر مبنای چند فیلتر باشد که هم تعداد نامزدها کمتر شود و هم اینکه هر فرد بر اساس برنامه و تجارب و همچنین علم و تجربه‏ اش ثبت‏ نام شود و سپس عادلانه انتخاب شود. در این مورد باید بیشتر تأمل کرد و بیشتر اندیشید...
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات