كشیدن چادر در مترو فقط برای یك بلیت!

نویسنده :عباس جبلی
تاریخ:دوشنبه 30 اردیبهشت 1392-01:29 ب.ظ

شنبه شب (28 اردیبهشت) یكی از اقوام نزدیكم ماجرایی را برایم تعریف كرد كه مرا بسیار متأثر و متأسف نمود. ماجرایی كه برای خودش پیش آمده بود. داشتیم از اخلاق بد بعضی مأموران دولتی مانند مأمور اداره پست كه برای تحویل بسته‏ ای به منزل ایشان مراجعه كرده بود  صحبت می‏ كردیم كه بحث به موارد مشابه ختم شد. ماجرا هنگامی شروع شد كه مأمور اداره پست برای تحویل بسته به منزلش آمد و او جهت دریافت بسته به درب منزل آمده و می‏ بیند كه مأمور در حال صحبت كردن با تلفن همراه خود می‏ باشد و حرف‏ های زشتی را پشت تلفن با طرف مقابل رد و بدل می‏ كند. بعد از شنیدن این حرف‏ها و عدم راهنمایی كامل برای امضای فرم تحویل رسید كالا، ایشان به داخل منزل می‏ آیند ولی مأمور نمی‏ گذارد كه درب منزل بسته شود و می‏گوید كجا می‏ری؟ بیا اینجارو امضا كن و بعد صحبت‏ های زننده‏ ای را مطرح می‏كند.بعد از شنیدن این حرفها، ایشان كارت شناسایی مأمور را از سینه‏ اش جدا كرده و برای شكایت به اداره پست محله مراجعه می‏ نماید و موضوع تقریبا حل می‏شود. جالب اینجاست كه بعد از مراجعه حضوری رفتار مأمور در مراجعات بعدی خوب و قابل تحمل می‏ شود.

اما موضوعی كه برایم مهم بود ماجرای كشیدن چادر از سر ایشان در مترو صادقیه بود. ماجرایی كه مرا بسیار ناراحت كرد. آنهایی كه هر روز با مترو سر و كار دارند می‏ دانند مقابل مدخل ورودی هر ایستگاه، مأموران مترو به مانند نگهبان می‏ ایستند و مواظب هستند كه كسی بدون كارت زدن وارد ایستگاه نشود. به درستی یا نادرستی این كار اصلا كاری ندارم اما بنظرم شاید از هر 1000 نفر یك نفر قصد كارت نزدن داشته باشد كه عقلانی و اخلاقی نیست برای این درصد بسیار ناچیز خیلی از مسائل شرعی و اخلاقی را بخواهیم زیر پا بگذاریم. خودم شاهد چند ده مورد بوده‏ ام كه ماموران به دلیل كارت نزدن (دلیل بسیاری از كارت نخواندن‏ ها، دستگاه گیت بود) با مردم مشاجره و در مواردی دست به گریبان شده‏ اند. بسیاری از ماموران را نیز دیده‏ ام كه حتی حال و هوای جواب دادن سوالات ساده‏ ی مسافران را نیز نداشتند.

او برایمان می‏ گفت: وقتی دو نفر از همشهریان بدحجاب با یك كارت از گیت وارد شدند و من هم بعد از ایشان با زدن كارت اعتباری خود از گیت رد شدم كه دیدم چادرم در حال افتادن از سرم است! مأمور مترو را دیدم همانطوری كه چادرم را می كشید با صدای بلند به من گفت كارتت را بزن و مرا به سمت گیت كشاند و وقتی كارت را زدم و قبول نكرد (كارت‏ های اعتباری وقتی یكبار از مقابل سنسور عبور داده می‏ شوند اگر بلافاصله بعد از آن مقابل سنسور گذاشته شوند پیام خطا نشان می‏دهند) آنجا تازه فهمید كه من كارت زده‏ ام و بمن گفت برو. من كه به شدت ترسیده بودم و تمام بدنم می‏ لرزید و بغض گلویم را گرفته بود به او گفتم: بروم؟!!! چادرم را كشیدی، حال می‏ گویی بروم. به دنبال اتاق رییس ایستگاه بودم كه فروشنده‏ ای اتاقش را نشانم داد و بعد از مراجعه به دفترش، موضوع را به آقایی كت و شلواری گفتم. ایشان اول كلا موضوع برخورد بد همكارانش را به كلی رد كرد؛ اما وقتی دید كه مُصِر آنجا ایستادم، با زدن چند دكمه به ظاهر دوربین را نگاه كرد و فیلم را به عقب برگرداند (البته من تصاویر را ندیدم) چند ثانیه بعد هم به من گفت كه حق با شماست و ما با آن مأمور برخورد می‏كنیم. من هم بیش از این ذهنم به جایی نرسید و بنا به مشكلات شخصی، از پیگیری این ماجرا گذشتم.


اهمیت شخصیت و مقام انسانی هر فرد و توجه به این مهم در جوامع توحیدی به قدری بالاست كه هر یك از ما كه در مسئولیت های خدماتی هستیم نباید به خود جرأت بدهیم كه با این مسائل پیش پا افتاده بر سر همشهری خود و یا هر انسان دیگر داد بزنیم یا چهره در هم كنیم و حتی رو از آن برگردانیم. چه رسد به اینكه چادر از سر زنی بی‏ دفاع بكشیم و اینگونه اهانت به خود او، حجابش و شخصیت انسانی‏اش كنیم. اگر از بُعد مالی هم این مسأله را نگاه كنیم و به سایت metro.tehran.ir مراجعه كنیم می‏ توانیم تعرفه‏ ی سفرهای شهری با مترو را مشاهده كنیم. بالاترین قیمت یك سفر در مترو 350تومان (تك سفره) است كه اگر كارت اعتباری مبلغ‏ دار باشد حدودا مبلغ 200 تومان از حساب كسر می‏گردد كه واقعا ارزش اینگونه برخوردهای زشت را ندارد. البته از برخورد برخی مأموران مترو نیز كه با خونسردی و سعه صدر به سوالات مردم پاسخ می‏ دهند نمی‏توان گذشت و برای ایشان آرزوی موفقیت دارم. این چند خط را هم به حكم كُلُّكُم راع و كُلُّكُم مسئول نوشتم و امید دارم انتقاد از عملكرد برخی از دوستان در مناصبی كه دارند در جهت برطرف شدن مشكلات مردم برآید و راهی برای بهتر شدن خدمات به هموطنان و همشهریان انجامد.

اگر وقت داشتید این خبر را هم مطالعه كنید.

http://inn.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=0&Id=139435&Rate=0
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic