جایگاه روحانیت در نظام اسلامی از منظر شهید بهشتی

نویسنده :عباس جبلی
تاریخ:چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392-10:46 ق.ظ

چند وقتی است كه بد جور شیفته شهید بزرگوار بهشتی شدم و سعی می كنم حداقل سخنرانی های ایشان را در اوقات فراغت خودم گوش بدم. (البته در صدد تهیه یك مجموعه از بریده سخنان بسیار جالب و كمیاب از ایشان هستم كه در اسرع وقت در وبلاگ خواهم گذاشت) در یكی از این سخنان ایشان به مقاله خود كه درباره روحانیت نوشته بودند اشاره نمودند كه متأسفانه نتوانستم این مطلب را پیدا كنم و مطالب زیر را كه متناسب با آن موضوع است در این قسمت قرار می دهم. البته مطالب خلاصه شده و شما می توانید برای دسترسی به مشروح آن به آدرس انتهایی مطلب مراجعه كنید.

 -----

نقش روحانیت در شكل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی غیر قابل انكار است. روحانیون شیعه بر خلاف روحانیان اهل سنت توانستند با كسب قدرتی ویژه، نقشی حساس و مهم، در حركت های سیاسی اجتماعی یك قرن اخیر و در تحولات خاورمیانه از جمله در فلسطین، لبنان، ایران و عراق امروز ایفا نمایند.

سه ركن اساسی در پیروزی انقلاب اسلامی نقش اساسی داشت. رهبری، یكی از این سه عنصر مهم در پیروزی این انقلاب اسلامی به عهده حضرت امام خمینی(ره) بود.

 در سیستم روحانیت ایران، سلسله مراتب رسمی وجود ندارد و بر خلاف سیستم های متمركز سیاسی مانند احزاب، رابطه خشك مافوق و مادون بر آن حكومت نمی كند، بلكه صرفا رابطه ای قلبی و معنوی بر اساس اجتهاد و تقلید، گروه های اجتماعی را با روحانیان و در نهایت با رهبران مذهبی در چارچوب مكتب پیوند می دهد.

نقش روحانیت در پیروزی انقلاب اسلامی در اندیشه شهید بهشتی

شهید بهشتی درباره روحانیت و معیار ارزشی كه برای روحانیت در نظر داشتند فرمایشات گرانمایه متعددی از خود به جا گذاشته اند ایشان در جایی بیان كرده اند: «در فرهنگ ما، روحانیت یعنی علما، صاحب علم و تقوا كه توانایی الگو بودن در اندیشه اصیل و عمل اسلامی برای جامعه را داشته باشد»، یعنی اگر یك روحانی علم نداشته باشد یا اهل علم نباشد و توانایی این را نداشته باشد كه الگو برای اندیشه اصیل و عمل اسلامی برای جامعه باشد؛ این آن روحانی مطلوب نیست. روحانی آن كسی است كه در اندیشه و عمل و تعهد بتواند برای مردم الگوی اندیشه و عمل باشد.

 جمله دیگر ایشان این است«روحانیت در برخورد با مسائل و افكار گوناگون اجتماعی و صاحبان اندیشه ها دو گونه برخورد باید داشته باشند، جاذبه و دافعه، این جاذبه و دافعه دقیقا باید به جای خودش به كار رود و كسانیكه فقط دفع می كنند، اینها خیلی كج سلیقه هستند و همانطور كسانیكه همه را جذب می كنند، آنها كسانی هستند كه التقاطی فكر می كنند. اسلام، خود مكتبی است كه دارای هر دو بعد جاذبه و دافعه می باشد، انذار دارد، تبشیر هم دارد.

اندكی از شهید بهشتی بدانیم...

شهید مظلوم آیت الله بهشتی، فعالیتهای اجتماعی خود را از دوران جوانی و بیشتر در قالب خدمات فرهنگی و مبارزاتی آغاز كرد. او همواره از جدایی دو قشر تحصیل كرده جامعه یعنی تحصیل كرده های حوزه های علمیه و تحصیل كرده های مدارس جدید و دانشگاه به شدت رنج می برد. از این رو برای پیوند و نزدیكی میان این دو قشر تلاش زیادی كرد. به همین منظور هم او دبیرستانی در قم تاسیس كرد. نام آن را نیز «دبیرستان دین و دانش» گذاشت .

 آسیب شناسی روحانیت و عملكرد آن در درون نظام از دیدگاه شهید بهشتی

پیوند میان روحانیت و مردم و نزدیكی میان این دو، نقش بسیار مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن داشته است. آنچه كه روحانیت را امروز آسیب پذیر می كند و موجب كاهش توان و كمرنگ كردن نقش آن در اجتماع و امور سیاسی، فرهنگی و اجتماعی كشور خواهد شد، ایجاد فاصله میان روحانیت و مردم و دوری این قشر از توده مردم است.  شهید بهشتی همواره بر این مطلب تاكید می كردند: دشمن برای حذف روحانیت از صحنه و بازگرداندن آن به انجام وظایف گذشته و قبل از سال 1341 و پیروزی انقلاب اسلامی، سعی دارد تا بین روحانیت و مردم فاصله ایجاد كند و ضمن ایجاد سوء تفاهمات و بدبینی در بین مردم نسبت به روحانیت و ایجاد بحران اعتماد میان این دو به هدف خود، یعنی حذف روحانیت در امور سیاسی و در متن جامعه اسلامی، دست یابد. در این راستا، توطئه علیه روحانیت آغاز شده است؛ توطئه ای كه میان مردم و روحانیت بار دیگر فاصله بیفتد همان قصدی كه زمان رضاخان بود می خواهد تكرار كنند. زمان رضاخان كار را به جائی رسانده بودند كه روحانی اگر سید بود به احترام سیادتش ممكن بود در ماشین سوارش بكنند، اگر سید نبود سوار ماشین نمی كردند و می گفتند كه شوم است. همان سیاست شوم را الان دارند تكرار می كند»

از نظر شهید بهشتی «جامعه اسلامی، جامعه انسان مدنیت یافته، انسان شكل گرفته، انسان هدایت شده، نظام هدایت شده و نظام همراه با نقش تعیین كننده و حكومت آگاه عادل» است.

http://www.ido.ir/a.aspx?a=1387040601
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic